Opis

GNU Gadu to komunikator stworzony do pracy z protokołami popularnymi w Polsce. Działanie oparte jest o wtyczki. Aktualnie obsługiwane są protokoły Gadu-Gadu , Tlen outlink oraz Jabber outlink, można też wysyłać wiadomośći SMS outlink.

Wtyczka interfejsu klikanego outlink napisana jest z wykorzystaniem biblioteki GTK outlink co sprawia że GNU Gadu jest programem instalowanym głównie przez osoby używające GNOME outlink lub XFCE outlink na swoich biurkach.

Bardzo silna modułowość jest zabawą autorów pozwalającą zobaczyć jakie mechanizmy i jakie niebezpieczeństwa kryją się oprogramowaniu uniwersalnym.

Licencja

Program GNU Gadu jest tworzony oraz rozpowszechniany na zasadach licencji GPL outlink.

Historia

GNU Gadu 2.x (gg2) jest kontynuacją pionierskiego projektu GNU Gadu (gg) stworzonego przez Igora Popika outlink. Igor, równolegle z Wojtkiem Kaniewskim outlink rozpracował protokół komunikatora Gadu-Gadu i wykonał implementację w programie GNU Gadu. W tym czasie Wojtek Kaniewski rozpoczął pracę nad projektem EKG outlink wewnątrz którego rozwinęła się biblioteka libgadu - obecnie najbardziej aktualna implementacja protokołu z której korzysta GNU Gadu 2.x.

Intensywny rozwój projektu rozpoczął się gdy pewnego letniego wieczoru. W Wiązownej pod Warszawą, podczas odbywającego się spotkania towarzyskiego, spotkali się dwaj przyszli programiści projektu tj. Marcin Krzyzanowski outlink oraz Igor Popik outlink. Letnia pogoda jak i zapał w młodych piersiach spowodował że już kilka godzin po spotkaniu powstał zamysł stworzenia GNU Gadu 2. Po kilku tygodniach ustaleń powstał pierwszy kod programu, a po kilkunastu miesiącach została opublikowana outlink pierwsza wersja z pełnym numerkiem.

Obecnie nie są prowadzone żadne intensywne prace. Igor oraz Marcin sprzedali się dla znienawidzonych outlink korporacji outlink, które wyprały im mózgi. Rzesze wiernych użytkowników zostało bez wsparcia. Jest jednak nadzieja że znów powrócą świetne czasy i program będzie się rozwijał ku uciesze wszystkich.